Producenci
Promocje
MEGAPOLIS ogrodniczki robocze
MEGAPOLIS ogrodniczki robocze
198,00 zł 175,00 zł 160,98 zł 142,28 zł
MEGAPOLIS spodnie robocze
MEGAPOLIS spodnie robocze
185,00 zł 155,00 zł 150,41 zł 126,02 zł
MEGAPOLIS bluza robocza
MEGAPOLIS bluza robocza
265,00 zł 200,00 zł 215,45 zł 162,60 zł
KLESZCZE W PRACY? 0

Nie pamiętam by w okresie dzieciństwa kleszcze były jakimś szczególnym problemem. Wychowując się na wsi i spędzając całe dnie na dworze pierwszego kleszcza ujrzałem w wieku dwudziestu dwóch lat. Od tej pory zmieniło się bardzo dużo o czym przypominają nam media począwszy od każdej wiosny. Kleszcze stały się powszechne a gdzieniegdzie są plagą. Podobno 30% z nich jest nosicielami chorób. Są to przede wszystkim borelioza i zapalenie opon mózgowych. Przed boreliozą nie możemy się nawet zaszczepić i pozostaje zabezpieczanie się przed ukąszeniem.

Możemy się zabezpieczać poprzez używanie środków chemicznych odstraszających te insekty a także poprzez noszenie ubrań do tego przeznaczonych. Znajdziemy je w internecie czy w sklepach z artykułami turystycznymi. Z reguły są to właśnie produkty do użytku prywatnego.

Tymczasem u naszego wschodniego sąsiada czyli w Rosji kleszcze były problemem wcześniej niż u nas. Olbrzymi obszar kraju jest dziki i pokryty lasami. Przemysł wydobywczy czy leśny stanowi bardzo ważną część gospodarki a przedsiębiorstwa są bardzo duże. Jest to o tyle ważne, że dla dużej firmy opłaci się tworzyć rozwiązania specjalne bo wystarczy zamówienie od jednego klienta by zwróciły się koszty badań. Największy rosyjski producent odzieży i butów roboczych firma Technoavia opracowała dwa modele antykleszczowych ubrań dla leśników, które z powodzeniem można jednak używać do prywatnego użytku. Z racji swojego przeznaczenia nie są one pomalowane w bajerancki kamuflaż lecz posiadają taśmy odblaskowe bo pracownik musi być widoczny. Są za to proste w użytkowaniu bo składają się ze spodni i bluzy z kapturem i nie trzeba pod nie zakładać antykleszczowej bielizny. Do tego ubrania są wygodne i wyprodukowane z bardzo wysokiej jakości bawełny impregnowanej na wodę.  

LAS

Pierwszy model to Les czyli po naszemu Las. Jest to prostsza wersja pozbawiona ochrony chemicznej. Ubranie chroni nas tylko mechanicznie poprzez sposób w jaki zostało skonstruowane.  Plisy naszyte na nogawkach, rękawach i w talii są oryginalnych rozwiązaniem firmy Technoavia. Kleszcz jest zaprogramowany, że po skutecznym desancie na żywiciela wędruje w górę w poszukiwaniu ciepłego, zacisznego miejsca by zająć się konsumpcją. W tym przypadku nieuchronnie wchodzi pod plisę gdzie jest zacisznie ale nie ma jak wbić się w ofiarę. Dlatego używając ubrania po każdym wyjściu należy je sprawdzić. Dodatkowo ubranie chroni przed komarami, meszkami itp. Szczegółowy opis tutaj: http://bhp-olender.pl/pl/p/LES-ubranie-antykleszczowe-/192

Las

 

BIOGARD

Jest to ubranie niemal identyczne w konstrukcji jak Las ale dodatkowo zabezpieczone chemicznie. Ubranie było testowane przez Rosyjski Urząd Ochrony Konsumenta i Instytut Badań nad Dezynfekcją. Wykazano, że prawidłowo użytkowany BIOGARD chroni przed kleszczami w 99% i w 97,5% przed ukąszeniami komarów gdy siatka jest rozpięta na twarzy. Szczegółowy opis: http://bhp-olender.pl/pl/p/BIOGARD-ubranie-antykleszczowe/193

Biogard

 

Jak widzimy jest to bardzo poważne podejście do problemu boreliozy jako choroby zawodowej leśników. Opracowanie takiego rozwiązania było jednak możliwe w wyniku dużego,  początkowego zamówienia. My możemy korzystać  z gotowego rozwiązania. Nie mamy chyba jednak jasnego stanowiska czy kleszcze to jest problem BHP.

 

Jarosław Michlicki

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl